شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  مشاوره و پشتیبانی : 09136075075

اثرات مفید گیاهان دارویی

اثرات مفید گیاهان دارویی
بر اساس یک مقاله پژوهشی در ایران نشان داده شد که بیشتر مواد مؤثر داروهایی که در حال حاضر برای بیماران تجویز می‌شود، از گیاهان استخراج می‌شود و کارشناسان با وجود پیشرفت های علمی فراوان هنوز نتوانسته‌اند مواد مؤثر دیگری را جایگزین این مواد گیاهی کنند.

نویسنده این مقاله ، ناشناخته بودن داروهای شیمیایی برای بدن را ، عامل ایجاد عوارض جانبی در انسان دانسته و افزوده است: به علت شناختی که بدن از صورت های گوناگون گیاهان غذایی و دارویی دارد، عوارض جانبی این قبیل داروها کمتر مشاهده شده است.

این کارشناس افزوده است: گیاهان دارویی به علت دارا بودن مواد مؤثر گوناگون می‌توانند در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته باشند، بدون آن که مجموعه ی مواد مؤثر آنها بر یکدیگر تاثیری گذاشته یا تدافعی ایجاد کنند و اگر بیمار همزمان دارای علایم مختلف چند بیماری باشد، می‌تواند فقط از یک داروی گیاهی با خواص گوناگون استفاده کند.

ما در اینجا اطلاعاتی راجع به برخی از گیاهان دارویی و نحوه مصرف آنها را بیان می کنیم که امیدواریم  مفید واقع شود.
نام:حشیشه الجرب (گل کبوتر)

نام لاتین :Scabiosa

این گیاه از روزگاران کهن مورد توجه بودهاست و از جمله داروهای شفابخش در بیماریهای جلوی نظیر جذب بوده است ؛ این گیاهقاعده آور است و در درمان سرفه؛ برونشیت؛ ناراحتی های حاد تنفسی موثر است خوردن آنموجب تسهیل خروج اخلاط از ریه می شود از ریشه تازه له شده آن برای ناراحتی هایپوستی مثل جرب استفاده می شود دم کرده یا جوشانده گیاه به صورت غرغره برای رفع التهابو زخم مخاط دهان موثر است

نحوه مصرف :۱۰ گرم برگ گیاه را در ۱۰۰ گرم آب جوش دمکرده صاف نموده مصرف  کنید .
نام :خارشتر( اشتر خار)

نام لاتین:Blessed thistl

از دم کرده این گیاه در موارد سردردهای یکطرفه و تپش قلب مصرف می شود این گیاه طبیعت گرم و خشک دارد این گیاه برای یرقان؛ اسهال صفراوی و رفع بی اشتهایی موثر است مصرف این گیاه به عنوان داروی ضد سرطان مورد توجه است این گیاه ضد سم نیز میباشد .  مالیدن کوبیدن شاخه و برگها و ریشه آن که در سرکه پرورده شده باشد برای تسکین دردها مفید است .

نحوه مصرف : دم کرده ؛ ۵۰ گرم گیاه در ۱۰۰۰ گرم آب جوش ریخته دم کشیده روزانه ۳ تا ۴ لیوان میل شود تهیه سرکه ؛ گیاه را در سرکه انگور به مدت ۴۰ روز در آفتاب خیسانده و سپس استفاده نمایید .
نام :دم اسب (علف هفت بند)

نام لاتین:Horse tail

این گیاه به واسطه دارا بودن ترکیبات طلا در درمان آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد این گیاه مدر بوده بنابراین در رفع جذب آب و اختلالات الکترولیتی کاربرد دارد مصرف این گیاه برای زمان بارداری باید با احتیاط مصرف شود این گیاه باید از دسترس کودکان دور بماند این گیاه در رده گیاهان با ع وارض نامشخص دسته بندی شده است ربرای کمک به درمان تجمع آب در بدن یادر درمان آرتروزهای روماتیسمی نیز می توان از دم کرده استفاده کرد .

نحوه مصرف : ۱ تا ۲ قاشق مرباخوری گیاه خشک را در یک پیمانه آب جوش ریخته ۱۰ دقیقه خیس کنید و سپس آن را میل کنید مقدار مصرف در هر روز تا ۲ پیمانه (۲۲۰CC ) مجاز است .
نام :زراوند (خربزه ابوجهل)

نام لاتین:Aristolochia

این گیاه و ریشه آن از نظر طبیعت ، گرم و خشک است بازکننده گرفتگی و انسداد مجاری عروق صدا و مدر است این گیاه قاعده آور است و کرم معده و کرم کدو را می کشد و برای پاک کردن رحم بسیار مفید است از جوشانده برگ گیاه برای فروکش کردن تاول و جوش کودکان استفاده می شود برای قطع تب های نوبهای و استسقا و بی اشتهایی تجویز می شود . برای صرع و کزاز و چرک لثه مفید است .

نحوه مصرف : تحت نظر پزشک باید مصرف گردد .
نام :سرخدار( زرنب/ رجل الجرار)

نام لاتین:Commun yew

ماده موثری در این گیاه موجود است که خاصیت ضد سرطان دارد برگها و میوه بدون دانه آن مسکن آرام بخش قاعده آور و ضدعفونی کننده می باشد و از برگ های آن در موارد آسم برونشیت سکسکه صرع و سو هاضمه و نیز به عنوان تقویت کننده نیروی چشمی استفاده می کنند از نظر طبیعت برگهای این گیاه گرم و خشک است برگ های آن بسیار سوزاننده و زخم کننده است و در عین حال به مقدار کم مقوی معده و کبد و گرم کننده آن است برای صاف کردن صدا تسکین سرفه افزایش اشتها و در مورد نفخ و بند آوردن اسهال و سردی مثانه نیز مفید می باشد .

نحوه مصرف : مقدار خوراک از گرد برگ آن ۳ تا ۵ گرم می باشد .

121 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia

Call Us Now at

Call Us Now at

+1-800-654-3210

Email Us at

Email Us at

info@yourwebsite.com

Book Online

Book Online

Appointment Now