شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  تلفن : 03538342949

تاثیرات آلودگی آب و هوا در ریزش مو

 


تاثیر آلودگی هوا بر مو

موها جزء بیرونی‌ترین بخش‌های بدن هستند که در معرض تماس با آلودگی هوا قرار دارند. سرب موجود در هوای آلوده سبب ریزش موی فرد می‌شود. علاوه بر سرب، عناصر و ذرات سمی دیگری مانند روی، مس، مونو اکسید کربن در تغییر حالت و رنگ مو تاثیر زیادی می‌گذارد. از طرفی ذرات آلوده در منافذ پوست کف سر انباشته شده و با انسداد این منافذ، به لایه‌های عمیق‌تر نفوذ کرده و به ریشه موها آسیب وارد می‌کنند. این موضوع علاوه بر داشتن اثرات نامطلوب بر شادابی و سلامت موها باعث التهاب پوست سر و همچنین افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی نیز می‌شود. در ادامه برخی از مشکلاتی که آلودگی هوا برای مو به وجود می‌آورد، اشاره خواهیم کرد:

ریزش مو

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو از بدترین اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت موها است که به سختی می‌توان با آن کنار آمد. اکثر افراد با این مشکل رو به رو هستند اما سرب و مواد سمی موجود در هوای آلوده مزید بر علت است و حتی ممکن است به طاسی فرد بیانجامد.

خشکی مو

وقتی مو در معرض آلاینده‌های موجود در هوای آلوده قرار می‌گیرد با سرعت بیشتری رطوبت خود را از دست می‌دهد. کمبود آب در موها سبب خشکی، کدر شدن و شکنندگی رشته‌های مو نیز می‌شود.

نازک شدن تارهای مو

آلاینده‌های موجود در هوا به بافت و کیفیت موهای شما آسیب می‌رساند و سبب نازک شدن تارهای مو می‌شود. نازک شدن تارهای سبب از دست رفتن شادابی و زیبایی موها شده و در نهایت موجب افزایش ریزش مو می‌شود.

موخوره

عناصر مضر و تهاجمی الودگی هوا با تاثیر روی بافت مو، سبب تقسیم شدن انتهای آن می‌شود. این شکاف در طول زمان افزایش پیدا می‌کند و در نهایت موهای پوست سر را می‌شکند که اصطلاحا به آن موخوره می‌گویند.

شوره سر

یکی دیگر از مشکلاتی که آلودگی هوا برای موهای سالم شما به وجود می‌آورد، شوره سر بوده که نه تنها آزار دهنده است بلکه تصویر ناخوشایندی روی لباس و ظاهر شما ایجاد می‌کند.

خارش و بیماری‌ های پوست سر

آلودگی هوا می‌تواند زمینه ای برای ایجاد بیماری‌های پوست سر مانند خارش باشد که در بعضی مواقع ممکن است با قرمزی و تحریک پوست نیز همراه باشد.

ذرات آلاینده موجود در هوای آلوده با نشستن روی موهای شما، می‌تواند مشکلات و آسیبی را برای موهایتان ایجاد کند. برخی از این آسیب‌ها عبارتند از: ریزش مو، خشکی و شکنندگی موها، خارش پوست سر و … .

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو

محققان بعد از مطالعه ای که روی اثر گرد و غبار و ذرات سوخت بر سلول‌های پوست سر انسان داشتند، متوجه تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو شدند. قرار گرفتن مو در معرض آلاینده‌ها باعث کاهش سطح چهار پروتئین مسئول رشد مو و احتباس مو می‌شود. همچنین زمانی که مقدار ذرات معلق در هوا افزایش پیدا کند، اثر آن بیشتر و اکثر کسانی که در شهرهای صنعتی یا به کارهای صنعتی مشغول هستند، بیشتر در معرض کچلی هستند. گفته می‌شود آخرین مطالعه ای که توسط یک شرکت لوازم آرایشی کره جنوبی تامین انجام شده است، نشان می‌دهد که بین آلاینده‌های موجود در هوا و ریزش مو رابطه ای وجود دارد

آب و هوا چه تاثیری بر رشد یا ریزش مو دارد و راههای به حداقل رساندن این تاثیرات : باد بر رشد و ریزش مو اثر دارد

زمستان بر رشد یا ریزش مو تاثیر دارد

رطوبت هوا بر رشد و ریزش مو تاثیر دارد

زمستان باعث می شود موهای شما شکسته و وز شود

زمستان باعث گره خوردن موهای شما می شود

چگونه از تاثیر آب و هوا بر رشد یا ریزش مو جلوگیری کنیم؟

اکنون که ثابت کرده ایم گرما، سرما، خشکی و باد بزرگترین دشمنان موهای شما هستند، وقت آن است که چند قدم ساده و در عین حال فوق العاده موثر را مرور کنیم که می توانید برای محافظت از موهای خود و حفظ ظاهر شگفت انگیز موهایتان انجام دهید. اگرچه نمی توانید جلوی ریزش موی فصلی را بگیرید، ولی کارهایی می توانید انجام دهید تا آن را به حداقل برسانید. در ادامه به چند راه برای کمک به موهایتان اشاره می کنیم

چگونه در هوای آلوده از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

پوشاندن موها:هنگام ترک خانه، حتما موهایتان را بپوشانید تا از ریزش مو در امان باشید. وقتی مو مستقیما در معرض ذرات ریز قرار می‌گیرد، ذرات سمی موجود در هوا با سرعت بیشتری به مو آسیب می‌رساند.

آبرسانی مو:آلودگی هوا سبب از دست رفتن رطوبت مو و در نتیجه خشکی مو می‌شود. راه حل سریع خرید نرم کننده مو و محصولات آبرسان مانند ماسک، سرم مو و … است

کاهش تعداد دفعات شستشو مو با شامپو:قرار گرفتن در معرض آلودگی، موها را خشک و ضعیف می‌کند و استفاده زیاد از شامپو باعث بدتر شدن آن می‌شود. در حالت ایده آل، نباید بیش از یک روز در میان به موهای خود شامپو بزنید.

مصرف ویتامین C:یکی از ساده ترین و ایمن ترین راه برای جلوگیری از ریزش مو در اثر آلودگی هوا، مصرف منابع ویتامین C یا خرید قرص ویتامین C است.

استفاده از شوینده مناسب:توصیه می‌شود به صورت یک برنامه هفتگی،با شوینده عمیق مو را شستشو کنید. خرید شوینده و ترمیم کننده مو یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سلامت مو به شمار می‌آید
که بهترین پیشنهاد برای شما استفاده از پودر امیلاست
کاهش میزان استفاده از حالت دهنده‌های حرارتی:استفاده از سشوار، اتو مو و دیگر حالت دهنده‌های حرارتی را محدود کنید تا ریزش موهایتان کاهش پیدا کند.
استفاده از شامپو ضد آلودگی:یکی از راهکارهای بسیار موثر خرید شوینده ای که آلودگی را از بین ببرد است، زیرا هر گونه مواد مضر را از پوست سر و تار موهای شما پاک می‌کند. که بوسیله‌ی پودر آمیلا میتوانید به راحتی به این مهم دست پیدا کنید