شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  تلفن : 03538342949

تاثیر میزان املاح موجود در آب استحمام در ریزش مو

تاثیر میزان املاح موجود در آب استحمام در ریزش مو

منظور از آب سخت، آبی است که دارای مقادیر بالایی مواد معدنی و املاح به‌خصوص کلسیم و منیزیم باشد. در مقابل آب نرم دارای منیزم و کلسیم بسیار کم و ناچیزی است. متخصصان پوست معتقد هستند که در کنار عوامل دیگر مانند وضعیت تغذیه و ژنتیک، میزان سختی و آلودگی آب نیز روی ریزش مو، شکستگی و خشکی موها موثر است.

آیا استحمام با آب سخت باعث ریزش مو می‌شود؟

تحقیقات نشان داده‌اند که استحمام با آب سخت به طور مستقیم منجر به ریزش مو نمی‌شود، اما می‌تواند پس از گذشت مدت طولانی باعث شکستگی تارهای مو و بروز موخوره یا خشکی مو شود. در واقع آب سخت تاثیر مستقیمی بر استحکام و کشسانی موها ندارد. با این حال، غلظت بالای مواد معدنی مانند کربنات کلسیم، سولفات منیزیم و سرب و کلر سمی در آب سخت می‌تواند سلامت موها را به خطر بیاندازد.

افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو یک مشکل نگران‌کننده است که در اصل در اثر شکستگی، کدر و بی‌جان شدن تارهای مو بروز می‌کند. از طرفی، مشخص شده است که املاح موجود در آب سخت با خاصیت پاک‌کنندگی شامپوها تداخل می‌کنند و لکه‌هایی روی تارهای مو باقی می‌گذارند. این امر توانایی شامپوها را برای از بین بردن کثیفی‌های ناخواسته و چربی‌های اضافی از تارهای مو مختل می‌کند. به‌مرور در اثر مسدود شدن فولیکول‌های مو ممکن است این مسئله باعث ریزش مو شود.

کیفیت آب و ریزش مو

هیچ ارتباط مستقیم یا شواهد علمی وجود ندارند که نشان دهند ریزش مو صرفا به‌دلیل کیفیت پایین آب رخ می‌دهد. با این حال، انواع مختلف آب می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت و بافت موهای شما داشته باشند. مطمئنا این مسئله با افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو مرتبط است. در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آب نرم

آب نرم فیلترشده، تصفیه‌شده و عاری از آلودگی، کمترین میزان املاح یا مواد معدنی آسیب‌رسان را دارد و بهترین گزینه برای شستن موهای شماست. زیرا هیچ تاثیر منفی بر سلامت مو، پوست سر یا فولیکول‌های مو نخواهد داشت. به‌همین‌دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند، به میزان املاح آب استحمام و ریزش مو توجه شود.

آب نمکی

آب دریا یا اقیانوس حاوی غلظت بالایی از نمک‌های مختلف است که مو را به شدت شکننده و مستعد خشکی می‌کند. این مسئله روی افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو، به‌خصوص برای افرادی‌که در مناطق نزدیک به دریا زندگی می‌کنند، موثراست.

آب باران

اگرچه آب باران ممکن است خالص‌ترین شکل آب باشد، اما معمولا حاوی آلاینده‌های موجود در هوا است که این مسئله استفاده از آن را خطرناک می‌کند. آب باران آلوده می‌تواند باعث شکستگی تارهای مو، خارش پوست سر، خشکی مو و همچنین ایجاد شوره سر، به‌خصوص در صورت استفاده مکرر برای شستن موها شود.

آب کلردار

کلر معمولا برای ضدعفونی کردن آب، به‌خصوص آب استخرها، اضافه می‌شود. استفاده مکرر از آب کلردار ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب برساند و آن‌ها را ضعیف، خشک، متخلخل و مستعد شکستگی کند. گاهی اوقات کلر می‌تواند باعث تغییر رنگ موها نیز شود. با به حداقل رساندن احتمال قرار گرفتن در معرض این نوع آب، می‌توانید به‌راحتی ازآسیب موها جلوگیری کنید.

آب‌های زیرزمینی

آب‌های زیرزمینی که اغلب با حفر چاه بدست می‌آیند، جز آب‌های سخت و حاوی مواد معدنی و نمک فراوان هستند. به‌همین‌دلیل، پس از استفاده مکرر از آن‌ها ممکن است متوجه بروز پدیده افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو شوید.

آیا می‌توان از افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو جلوگیری کرد؟

خوشبختانه شکستگی بیش‌ازحد یا تغییر بافت موها به‌دلیل سختی آب یک وضعیت برگشت‌پذیر است. اولین قدم این است که استفاده از این نوع آب را به طور کامل متوقف کنید. سپس با یک پزشک متخصص پوست باتجربه مشورت کنید تا متوجه شوید که چگونه روال مراقبت از مو خود را تغییر دهید و از محصولات رباسین برای رفع آسیب‌های وارد شده به موها استفاده کنید. به طور کلی برای پیشگیری و کنترل تاثیر افزایش املاح آب استحمام و ریزش مو، نکات زیر را دنبال کنید:

یک دستگاه تصفیه آب روی شیر حمام خود نصب کنید یا از آب مقطر برای شستن موهای خود استفاده کنید. از استفاده مداوم از آب سخت خودداری کنید.

برای شنا کردن در استخر، همیشه از کلاه شنا استفاده کنید و از موهای خود در برابر آب کلردار محافظت کنید.

ازآنجایی‌که آب سخت موهای شما را کم‌آب می‌کند، لازم است موهای خود را به کمک یک شوینده مناسب مثل رباسین بشویید تا نرم‌کنندگی مو و آبرسانی اتفاق افتاده و مشکل حل شود.