شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  تلفن : 03538342949

تکنیک‌های رشد مو

بسیاری از افراد دوست دارند به خصوص با بالا رفتن سن، موهای قوی و سالم داشته باشند. برای رشد مو و تقویت آن اگر چه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما می توانید رژیم غذایی خود را کنترل کنید.این موارد سبب رشد سریع مو می شود.

جالب توجه است که موهای شما حدود ١.٢۵ سانتی متر در ماه و ١۵ سانتی متر در سال رشد می کنند. رشد سریع آن بستگی به عواملی مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی و مواد شوینده سر دارد.

به جرات می‌توان گفت یکی از عامل‌های زیبایی در افراد داشتن مو‌هایی شاداب، مقاوم و بلند و پر پشت است. به همین علت افراد زیادی سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های مختلف ریزش مو‌های خود را کنترل نمایند تا موجب تقویت و رشد مو شوند. از جمله علل ریزش مو در افراد مختلف که می‌تواند در هر سنی رخ دهد، مشکلات ژنتیکی، کمبود ویتأمین و مواد مغذی در بدن، اختلال در هورمون‌ها، استفاده از مواد شوینده نامناسب و … را می‌توان نام برد

تکنیک‌های رشد مو

همان طور که گفته شد علل مختلفی می‌تواند بر روند ریزش مو اثرگذار باشند. روش‌های فراوانی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان روند ریزش مو را کاهش و در نهایت متوقف کرد. استفاده از روش طب سنتی برای تقویت مو مانند انواع روغن‌های گیاهی و طبیعی هم چنین به کارگیری راهکار‌های تغییر سبک زندگی و استفاده از روش‌های خانگی رشد مو می‌تواند مؤثر در رشد مو و تقویت آن باشد. در برخی موارد این روش‌ها می‌توانند جنبه درمانی نیز داشته باشند. در این قسمت می‌خواهیم در مورد روش‌های رشد سریع مو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

۱. رژیم غذایی

ویتأمین، مواد مغذی، پروتئینی و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای رشد مو‌ها را شامل شود.

۲. ماساژ کف سر

به کارگیری ماساژ پوست سر که موجب افزایش گردش خون و کاهش استرس شده و در نهایت رشد مو‌ها را موجب می‌شود.

۳. گرم نگه داشتن سر

یکی از عوامل تقویت و رشد مو‌ها، رسیدن گرما به پوست سر است. برای این کار بهتر است در فصول سرد از کلاه برای گرم نگه داشتن سر و در فصول گرم از قرار دادن سر به مدت طولانی در برابر کولر اجتناب کنید.

۴. برس کشی زیاد ممنوع

استفاده از برس‌های چوبی و شانه زدن مو‌ها در حد اعتدال در طول هفته انجام شود.

۵. مواد شوینده

شست و شوی مو‌ها با پودر شستشوی سر رباسین که از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

۶. نوک‌گیری مو‌ها

کوتاه نمودن نوک مو‌ها هر دو ماه یک بار که به منظور جلوگیری از ایجاد موخوره و شکننده شدن مو‌ها انجام می‌شود.

۷. تعویض روبالشی

استفاده از روبالشی ساتن یا ابریشمی به جای روبالشی نخی می‌تواند کمک شایانی به کاهش ریزش مو‌ها نماید.

۸. وسایل حرارتی

عدم استفاده از باد گرم سشوار و درجه حرارت بالای دستگاه‌های حرارتی در هنگام خشک کردن یا حالت دادن مو‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

۹. دارچین

یکی از ترکیبات اثر بخش بر تقویت مو‌ها استفاده از دارچین، روغن زیتون و عسل با هم است. مخلوط این مواد موجب می‌شود تا پوست سر گرم نگه داشته شده و گردش خون افزایش یابد و در نهایت رشد مو‌ها را ایجاد کند.

۱۰. روغن‌های طبیعی

استفاده از روغن‌های ملایم مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کرچک، روغن بادام و … هر یک از روغن‌های نامبرده شده دارای ویتأمین و مواد معدنی خاصی هستند که با ماساژ دادن بر روی پوست سر و مو‌ها موجب رشد مو‌ها می‌شود.

۱۱. لیموترش

لیموترش سرشار از ویتأمین C و B و انواع مواد مغذی مورد نیاز مو است که یکی از شیوه‌های رشد سریع مو در یک هفته با روش خانگی است. ترکیب آن با روغن نارگیل یا روغن زیتون و ماندگاری ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بر روی مو‌ها اثر مثبتی خواهد داشت

۱۲. عسل

ترکیب عسل با روغن زیتون یکی دیگر از روش‌های خانگی برای رشد مو است.

۱۳. گیاه آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا به دلیل مواد معدنی و پروتئینی که دارد موجب می‌شود تا سلول‌های آسیب دیده رد پوس سر درمان شده و در نتیجه رشد مو‌ها را به دنبال داشته باشد.

۱۴. آب پیاز

ماده معدنی گوگرد در ساختار پیاز از ریزش مو‌ها جلوگیری می‌کند. هم چنین اگر شخصی دچار مشکل شوره سر باشد با توجه به خاصیت آنتی باکتریالی پیاز علاوه بر از بین بردن عفونت‌ها می‌تواند شوره سر خود را نیز درمان کند.

۱۵. آب برنج

یکی از راه‌های درمان ریزش مو، براق نمودن و صافی مو‌ها استفاده از آب برنج است. شما می‌توانید آب برنج بدون نمک را هفته‌ای یک بار امتحان کنید.

۱۶. آب سیب زمینی

یکی از راه‌های افزایش فولیکول‌های مو که موجب کاهش ریزش و رشد سریع مو در یک هفته با روش خانگی می‌شود، استفاده از آب سیب زمینی است. سیب زمینی دارای آهن، ویتأمین‌های B و C است.


قویت مو‌ها موجب می‌شود تا مو‌های شما سالم بمانند.

۱۸. سرکه سیب

افزایش فولیکول‌ها در پوست سر و رشد مو از طریق متعادل‌سازی میزان PH طبیعی پوست سر امکان‌پذیر است. سرکه سیب می‌تواند این کار را به آسانی برای شما انجام دهد.

۱۹. سفیده تخم مرغ

شاید برای شما هم جالب باشد که استفاده از ماسک مو سفیده تخم مرغ به عنوان یک روش خانگی برای رشد مو تا چه اندازه در رشد مو و ایجاد ضخامت در آن‌ها می‌تواند نقش اساسی داشته باشد.

۲۰. روغن سیاه دانه

ماساژ روغن‌های طبیعی بر روی پوست سر و مو‌ها موجب گرم شدن و افزایش جریان خون در پوست سر شده و در نتیجه آزاد شدن فولیکول‌های سر را به همراه دارد که موجب افزایش رشد مو می‌شود. روغن سیاه دانه یک روش خانگی رشد مو است که به کار برده می‌شود.