شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  تلفن : 03538342949

رباسین – داروی گیاهی درمان زخم بستر

رباسین – داروی گیاهی درمان زخم بستر

رباسین – داروی گیاهی موثر در درمان زخم بستر

 • موارد مصرف: درمان زخم بستر.
 • محتوای بسته: سه بسته رباسین (شامل 3 عدد قطره رباسین 30 میلی‌لیتری و 3 عدد الکل کامفور 30 میلی‌لیتری) + 50 گرم پودر ترمیم زخم.
 • اجزاء تشکیل دهنده: روغن گلسرخ، عصاره روغنی همیشه بهار، موم زنبور عسل.
 • استاندارد شده: این روغن برمبنای ۴.۰۲ میلی گرم توتال فلانوئید در میلی لیتر استاندارد شده است.
 • منابع طب سنتی: قانون، مخزن الادویه، قرابادین کبیر، الاغراض الطبیه.
 • شماره مجوز سازمان غذا و دارو: ۰۱۴۶ – ۹۲ – س.

مکانیزم اثر رباسین (داروی گیاهی موثر در زخم بستر)

زخم بستر یا زخم فشاری به آسیب یا از بین رفتن تمامیت پوستی در اثر فشار طولانی‌مدت بر یک با چند ناحیه از بدن گفته می‌شود. زخم بستر اغلب در نقاطی از بدن که پوست روی برجستگی استخوانی قرار دارد و ذخیره بافت چربی و بافت عضلانی در آنجا کم است تشکیل می‌شود. معمولاً این نوع زخم‌ها پیش‌رونده هستند یعنی در ابتدا کم‌عمق و در مراحل بعدی ممکن است عمیق شوند. فراورده‌ی گیاهی رباسین دارای روغن گل همیشه‌بهار و موم زنبورعسل است که خاصیت آنتی‌بیوتیک دارد و موجب بهبود و درمان زخم بستر می‌شود.

طریقه مصرف رباسین (داروی گیاهی موثر در زخم بستر)

 1. ابتدا محلول ضد عفونی (الکل کامفر) را روی زخم ریخته و به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا خشک شود.
 2. رباسین را به مقدار لازم روی زخم ریخته و با دستکش یکبار مصرف همه جای آن بمالید، سپس مقداری پودر روی زخم بپاشید.
 3. نیازی به پانسمان نیست اما در صورت نیاز میتوانید پس از 30 دقیقه از باند و یا گاز استریل استفاده کنید.
 4. روزانه 3 بار این عمل را تکرار کنید.
 5. به علت افزایش رطوبت زخم، در طول دوره درمان ممکن است عفونت یا ترشحات چسبناکی از زخم ترشح شود که این امری طبیعی است.
 6. اگر ترشحات و عفونت کم بود نیازی به شستن نیست ولی اگر ترشحات زیاد بود در صورت امکان زخم را با آب گرم بشویید. اگر بیمار امکان تحرک ندارد یک قطعه گاز استریل را با آب گرم خیس و زخم را تمیز کنید و توجه داشته باشید هنگام شستشو، زخم را دستکاری نکنید.
 7. معمولا این نوع زخم ها پیش رونده هستند یعنی در ابتدا کم عمق و در مراحل بعدی ممکن است بصورت عمیق یا حفره در آیند. بنابراین توصیه میشود مصرف را ادامه داده و در تمام سطح زخم انجام دهید.
 8. در صورت وجود پوست سیاه (نکروز) بر روی زخم، جهت کاهش دوره درمان بهتر است به حمام رفته و آن را از روی زخم برداشته، سپس درمان را ادامه دهید. پوست نکروز حتماً باید بر‌داشته شود تا دارو به سطح زخم برسد و بافت آسیب دیده درمان شود.
 9. در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توان از آنتی‌بیوتیک نیز استفاده کرد.
 10. توجه داشته باشید برای ضدعفونی کردن از بتادین و سایر ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده نکنید و فقط از الکل کامفر که همراه دارو است استفاده کنید.
 11. همزمان با مصرف رباسین از مصرف سایر داروها برا درمان زخم خودداری کنید.

طریقه مصرف رباسین (داروی گیاهی موثر در زخم بستر) جهت پیشگیری از زخم بستر

 1. چنانچه روی پوست حالت قرمزی، تاول یا کبودی که از علائم زخم بستر است ایجاد شود، با چرب کردن موضع موردنظر به‌صورت روزانه 2 بار و بدون الکل کامفر، می‌توان از ایجاد زخم پیشگیری کنید.

اجزاء تشکیل دهنده رباسین (داروی گیاهی موثر در درمان زخم بستر)

معرفی برخی گیاهان دارویی به‌کار رفته در داروی گیاهی رباسین به منظور درمان زخم بستر.

تاثیر روغن گل‌سرخ در درمان زخم بستر

روغن گل‌سرخ یا اسانس رز به اسانسی گفته می‌شود که از گلبرگ‌های رز استخراج می‌شود. استفادهٔ موضعی از این روغن روی زخم از آلوده شدن محل زخم و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده است که روغن گل سرخ در برابر بسیاری از انواع عفونت‌ها از بدن محافظت می‌کند. روغن گل سرخ، باکتری‌کش بسیار خوبی است. این روغن می‌تواند عفونت‌های باکتریایی داخلی و عفونت‌های خارجی روی پوست، گوش‌ها، چشم‌ها و زخم‌ها را نیز درمان کند. روغن گلسرخ برای افرادی که پس از صدمه یا جراحی دچار خون‌ریزی می‌شوند، بسیار مفید است. این روغن موجب تسریع تشکیل لخته و انعقاد خون می‌شود و از خون‌ریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره روغن گل سرخ.

تاثیر گل همیشه‌بهار در درمان زخم بستر

همیشه‌بهار گیاهی از تیره ستاره ای، علفی و پایا است. ساقه هوایی افراشته منشعب و دارای پرزهای غده‌ای گل آن زردرنگ می‌باشد. از خانواده کاسنی است. عصاره هیدروالکلی گیاه همیشه بهار کوهی در درمان التهاب اثربخشی قابل ملاحظه‌ای دارد. ماده مؤثره و اثربخش آن هلنالین است که موجب مهار فاکتور کپی‌برداری NF-kappa B(Transcription) می‌شود. این ماده، فاکتور TNFα که توسط ماکروفاژهای ایجادکننده التهاب تولید می‌شود را مهار می‌کند. از طرف دیگر عوامل مؤثر دیگر در ایجاد التهاب مانند سیتوکین‌ها، اینترلوکین-۱و۶، TNFα و پروتئین C فعال را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. افزون برمهار عوامل یادشده با مهار آنزیم سیکلواکسی ژناز-۲ از سنتز پروستاگلاندین‌های مؤثر در ایجاد التهاب پیشگری می‌نماید. به‌طور کلی مهم‌ترین کاربردهای این گیاه، بهبودکننده زخم، ضدالتهاب، مرهم و ضد میکروب است. اطلاعات بیشتر درباره گل همیشه بهار.

تاثیر موم عسل در درمان زخم بستر

موم زنبور عسل یا موم زنبور، موم طبیعی است که توسط زنبور عسل از شانهٔ عسل ساخته می‌شود. موم زنبور عسل در طب سنتی به نسبت ۱۰ تا ۲۰ درصد با پمادها ترکیب و مورد استفاده قرار می گیرد، این پمادها به سبب انعطاف پذیری بالا و داشتن ویتامین A اثرات مطلوبی روی قسمت های آسیب دیده پوست دارند. وقتی دمای موم با گرمای بدن بالا می رود، این ماده فعال می شود. همچنین موم وجوه مشترکی با چربی ها دارد، به طوری که کاربرد آن را در بیماری های پوست بی خطر می‌کند.  اطلاعات بیشتر درباره موم زنبور عسل.