شرکت تحقیقاتی گیاهان دارویی بوستان یزد

ساعت کار : شنبه تا پنجشنبه از 08:00 تا 15:00
  تلفن : 03538342949

رباسین – داروی گیاهی موثر در درمان سوختگی

رباسین – داروی گیاهی درمان سوختگی

رباسین – داروی گیاهی موثر در درمان سوختگی

  • موارد مصرف: درمان سوختگی.
  • محتوای بسته: قطره رباسین 30 میلی‌لیتر + قطره الکل کامفور 30 میلی‌لیتر.
  • اجزاء تشکیل دهنده: روغن گلسرخ، عصاره روغنی همیشه بهار، موم زنبور عسل.
  • استاندارد شده: این روغن برمبنای ۴.۰۲ میلی گرم توتال فلانوئید در میلی لیتر استاندارد شده است.
  • منابع طب سنتی: قانون، مخزن الادویه، قرابادین کبیر، الاغراض الطبیه.
  • شماره مجوز سازمان غذا و دارو: ۰۱۴۶ – ۹۲ – س.

مکانیزم اثر رباسین (داروی گیاهی موثر در درمان سوختگی)

رباسین ترمیم‌کننده عالی و قوی و البته طبیعی برای زخم سوختگی است. یکی از مزایای رباسین عدم نیاز به درمان‌های مکرر و عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی است. علاوه به راین از ایجاد بافت اضافی جلوگیری می‌کند و جای زخم سوختگی نیز باقی نمی‌ماند. رطوبت ایجادشده توسط رباسین سبب جدا شدن بافت مرده می‌شود که دیگر نیازی به برداشتن بافت‌های مرده پوست از طریق تراشیدن نباشد. از کرم رباسین برای آفتاب‌سوختگی و سوختگی پای کودکان (عرق‌سوز) می‌توان استفاده کرد.

طریقه مصرف رباسین (داروی گیاهی موثر در درمان سوختگی)

  1. اگر بلافاصله پس از سوختگی از رباسین استفاده شود معمولاً پس از جذب دارو در کمتر از یک ساعت علاوه بر کاهش التهاب، سوزش و درد، از ایجاد تاول جلوگیری می‌کند. لذا چنانچه سوختگی پیش آمد بلافاصله رباسن را روی موضع اعمال کنید (نیازی به الکل کامور نیست) و به مدت ۱۰ دقیقه به‌آرامی ماساژ دهید. این عمل را چندین بار تکرار کنید تا محل سوختگی تاول نزند.
  2. در سوختگی‌هایی که تاول‌زده و یا مدتی از آن گذشته ابتدا محلول ضد عفونی (الکل کامفر) را روی سوختگی ریخته و به مدت 5 دقیقه صبر کنید، تا خشک شود. سپس رباسین را به مقدار لازم روی محل سوختگی بریزید و با دستکش یک‌بار مصرف روی تمام قسمت موردنظر اعمال کنید. نیازی به پانسمان نیست اما در صورت نیاز می‌توان از یک لایه نازک گاز استریل جهت پانسمان استفاده کرد.
  3. چنانچه تاول سوختگی برداشته نشود اثر سوختگی باقی نخواهد ماند اما زمان درمان طولانی‌تر خواهد بود. اگر تاول برداشته شود زمان درمان کوتاه‌تر، اما اثر سوختگی باقی می‌ماند که به مرور زمان از بین خواهد رفت.
  4. مدت‌زمان استفاده از رباسین روزانه 3 بار است و تا تکمیل دوره درمان این روند را باید ادامه دهید.

اجزاء تشکیل دهنده رباسین (داروی گیاهی موثر در درمان سوختگی)

معرفی برخی گیاهان دارویی به‌کار رفته در داروی گیاهی رباسین به منظور درمان سوختگی.

تاثیر روغن گل‌سرخ در درمان سوختگی

روغن گل‌سرخ یا اسانس رز به اسانسی گفته می‌شود که از گلبرگ‌های رز استخراج می‌شود. استفادهٔ موضعی از این روغن روی زخم از آلوده شدن محل زخم و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده است که روغن گل سرخ در برابر بسیاری از انواع عفونت‌ها از بدن محافظت می‌کند. روغن گل سرخ، باکتری‌کش بسیار خوبی است. این روغن می‌تواند عفونت‌های باکتریایی داخلی و عفونت‌های خارجی روی پوست، گوش‌ها، چشم‌ها و زخم‌ها را نیز درمان کند. روغن گلسرخ برای افرادی که پس از صدمه یا جراحی دچار خون‌ریزی می‌شوند، بسیار مفید است. این روغن موجب تسریع تشکیل لخته و انعقاد خون می‌شود و از خون‌ریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره روغن گل سرخ.

تاثیر گل همیشه‌بهار در درمان سوختگی

همیشه‌بهار گیاهی از تیره ستاره ای، علفی و پایا است. ساقه هوایی افراشته منشعب و دارای پرزهای غده‌ای گل آن زردرنگ می‌باشد. از خانواده کاسنی است. عصاره هیدروالکلی گیاه همیشه بهار کوهی در درمان التهاب اثربخشی قابل ملاحظه‌ای دارد. ماده مؤثره و اثربخش آن هلنالین است که موجب مهار فاکتور کپی‌برداری NF-kappa B(Transcription) می‌شود. این ماده، فاکتور TNFα که توسط ماکروفاژهای ایجادکننده التهاب تولید می‌شود را مهار می‌کند. از طرف دیگر عوامل مؤثر دیگر در ایجاد التهاب مانند سیتوکین‌ها، اینترلوکین-۱و۶، TNFα و پروتئین C فعال را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. افزون برمهار عوامل یادشده با مهار آنزیم سیکلواکسی ژناز-۲ از سنتز پروستاگلاندین‌های مؤثر در ایجاد التهاب پیشگری می‌نماید. به‌طور کلی مهم‌ترین کاربردهای این گیاه، بهبودکننده زخم، ضدالتهاب، مرهم و ضد میکروب است. اطلاعات بیشتر درباره گل همیشه بهار.

تاثیر موم عسل در درمان سوختگی

موم زنبور عسل یا موم زنبور، موم طبیعی است که توسط زنبور عسل از شانهٔ عسل ساخته می‌شود. موم زنبور عسل در طب سنتی به نسبت ۱۰ تا ۲۰ درصد با پمادها ترکیب و مورد استفاده قرار می گیرد، این پمادها به سبب انعطاف پذیری بالا و داشتن ویتامین A اثرات مطلوبی روی قسمت های آسیب دیده پوست دارند. وقتی دمای موم با گرمای بدن بالا می رود، این ماده فعال می شود. همچنین موم وجوه مشترکی با چربی ها دارد، به طوری که کاربرد آن را در بیماری های پوست بی خطر می‌کند.  اطلاعات بیشتر درباره موم زنبور عسل.