مزوتراپی مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو – ریزش مو در افراد مختلف علل متفاوتی دارد. در مزوتراپی با تزریق انواع مواد تقویت‌کننده رشد مو به ویژه ویتامین‌های گروه c و b، ماینو‌کسیدیل…..

مزوتراپی و ریزش مو و ابرو
ریزش مو در افراد مختلف علل متفاوتی دارد که از آن جمله می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد: استرس، عدم تغذیه صحیح، عدم خواب کافی، عدم جذب ویتامین‌های مورد نیاز، عدم رعایت بهداشت، عدم تعادل هورمونی و آسیب دیدن ساقه مو بر اثر عواملی مانند کشیدن مو‌ها.

در مزوتراپی با تزریق انواع مواد تقویت‌کننده رشد مو به ویژه ویتامین‌های گروه c و b، ماینو‌کسیدیل، جین‌سنگ، دارو‌هایی که باعث افزایش جریان خون می‌شوند و نیز هورمون (فقط در آقایان) تلاش می‌شود ریزش مو‌ها برطرف ‌شود و سپس موهای جدید برویند. در این روش به هیچ عنوان از کورتون استفاده نمی‌شود.

مزوتراپیست‌ها معتقدند خانم‌هایی که بر اثر زایمان دچار ریزش مو می‌‌شوند هم می‌توانند بعد از دوره شیر‌دهی از این شیوه درمانی استفاده کنند.

چند توصیه
* هنگام تزریق باید مو‌ها تمیز باشند.
* تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از حمام رفتن خودداری شود.
* ناحیه تزریق (جز ابرو‌ها، چون ماساژ باعث ریزش ابرو می‌شود) به ‌طور مرتب ماساژ داده شود تا دارو‌ها پخش شوند.
* تا پایان دوره درمان از سشوار، رنگ، فر و هر عمل شیمیایی روی موها خودداری شود.
* اگر‌چه فولیکول‌های مو در زیر پوست سر، مواد مغذی تزریق‌شده را به ساقه مو‌ها نیز می‌رسانند اما هرگز استفاده از لوسیون و شامپو‌های تقویت‌کننده مو را فراموش نکنید.

مشاهده تغییرات
از جلسه سوم تغییرات به صورت محسوس‌تری مشاهده می‌شوند و معمولاً بعد از سه ماه نتیجه مشخصی حاصل می‌شود. در ابتدا رویش مو‌ها به صورت کم و نازک به ویژه در شقیقه‌ها قابل مشاهده است و کم‌کم ساقه این مو‌ها کلفت و تیره‌تر می‌شود.

مزوتراپی در درمان سلولیت cellulite
سلولیت توزیع نامتناسب چربی زیر‌پوستی در مناطق خاصی از بدن (به‌خصوص ران‌ و باسن) است.  چربی‌های زیر‌پوستی به صورت برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی در این مناطق وجود دارند.  این مشکل در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است و این امر می‌تواند به علت تأثیر هورمون‌ها روی چربی‌های بدن باشد.  مزوتراپی می‌تواند پوست افتاده و ناصاف شما را صاف و جوان کند.

چربی‌های موجود در لایه زیرپوستی (sub cutis) که زیر لایه درم (dermis) قرار دارند، به صورت برجستگی‌هایی دیده می‌شوند.  این لایه، از سلول‌های چربی زیادی تشکیل شده که این سلول‌ها با هم ادغام می‌شوند و بافت چربی را می‌سازند.  این گره‌های چربی نیز به وسیله رشته‌هایی احاطه و از هم جدا می‌شوند.

در افرادی که از رژیم‌های غذایی پرچربی و پرکربوهیدرات استفاده می‌کنند، این سلول‌های چربی گاهی تا ۳ برابر اندازه طبیعی خود بزرگ می‌شوند.  از سوی دیگر، پل‌های رشته‌ای نمی‌توانند بیشتر از اندازه طبیعی‌شان کش بیایند و بنابراین بافت چربی به خارج از رشته‌هایی که آن‌ را احاطه کرده منتقل و برجسته می‌شود و یک بافت چربی فشرده را به وجود می‌آورد.

نقش غذا و ورزش
با رژیم غذایی مناسب می‌توان از افزایش مقدار چربی زیرپوستی جلوگیری ‌کرد.  البته نباید از یاد برد که یکی از عوامل مؤثر بر سلولیت، جنبه ارثی آن است؛ به طوری که بعضی خانم‌های لاغر با وجود تمام مراقبت‌ها و رژیم‌های غذایی مناسب، باز هم با این مشکل روبه‌رو هستند. در یک خانمی ‌که دچار اضافه‌وزن است، حتی با سخت‌ترین رژیم‌های لاغری لزوماً چربی‌های نقطه مورد نظرش از بین نمى‌روند.  در مناطقی از بدن که برای مدتی طولانی، بزرگ و حجیم بوده‌اند و پوست تحت کشش مداوم قرار گرفته، کاهش بافت چربی می‌تواند باعث شلی پوست شود.  بنابراین کاهش وزن باید طی سال‌ها صورت بگیرد تا از افزایش وزن مجدد جلوگیری به عمل آید.

با ورزش و افزایش تحرک می‌توان چربی‌های بدن را سوزاند و از این طریق، باعث کاهش بافت چربی و کاهش وزن ‌شد. با جایگزینی عضلات حجیم به جای توده‌های چربی در برجستگی‌های بدن، بافت عضله فرم کلی بدن را در حالتی صاف و متناسب نگه می‌دارد.

درمان‌ سلولیت
هیچ توضیح و توجیه علمی‌ برای استفاده از محصولاتی که باعث سوزاندن و پاک کردن چربی‌های اضافه می‌شوند، وجود ندارد. دستگاه‌های ورزشی که باعث ایجاد حرکات متناوب روی بافت چربی در ران‌ها و باسن می‌شوند نیز چندان مؤثر نبوده‌اند.

تولیدکنندگان برخی محصولات آرایشی خاص معتقدند که این محصولات به لایه‌های کراتین اپیدرم و سپس به لایه درم نفوذ و چربی‌های اضافی را حل می‌کنند.  مواد فعالی که معمولاً در این محصولات یافت می‌شوند، شامل متیل‌گزانتین‌ها یا عصاره گیاهان مختلف هستند.

اثر متیل‌گزانتین‌ها روی چربی‌ها کاملاً شناخته شده است.  آن‌ها سلول‌های چربی را می‌شکنند و حل می‌کنند.

موادی که در این گروه قرار می‌گیرند، عبارتند از:
۱- تئوفیلین: که از چای گرفته یا به صورت مصنوعی ساخته می‌شود.
۲- کافئین: که در قهوه، چای، کولا و گیاه گوارانا یافت می‌شود.
۳- آمینو‌فیلین: که در درمان آسم کاربرد دارد.

توجه به این نکته ضرورت دارد که نظرات ضد و نقیض در این خصوص، بسیار است و هنوز هیچ‌ نظر علمی‌ و مستندی در مقالات و نوشته‌های معتبر وجود ندارد که اثبات کند این مواد در لایه‌های زیرین پوست جذب و باعث حل شدن چربی‌ها می‌شوند.

در خصوص عصاره گیاهان نیز هیچ نظر قطعی و مستندی وجود ندارد که این مواد بتوانند روی چربی‌ها مؤثر باشند.  بعضی از این عصاره‌ها حاوی موادی هستند که از نظر ساختمان شیمیایی شبیه متیل‌گزانتین‌ها هستند.

لیپوساکشن
افرادی که خیلی چاقند یا کسانی که به علت چاقی تحت فشارهای روانی شدید قرار می‌گیرند، مبادرت به عمل لیپوساکشن می‌کنند. در این عمل، یک برش کوچک (در حدود چند میلی‌متر) روی پوست ایجاد می‌شود و یک لوله باریک زیر پوست فرستاده می‌شود که موادی درون بافت چربی تزریق می‌کنند و سپس سلول‌های چربی را به وسیله یک دستگاه مکنده از آن محل بیرون می‌کشند. به دنبال لیپوساکشن، دیگر سلول‌های چربی در آن نقطه رشد نمی‌کنند و تکثیر نمی‌شوند.

اگر محلی که لیپوساکشن می‌شود، خیلی چاق باشد؛ این احتمال وجود دارد که بعد از لیپوساکشن، تعدادی از سلول‌های چربی در آن محل باقی بمانند و در آینده رشد کنند و تکثیر یابند.  با این حساب، درست نیست که هر شخص چاقی را تحت عمل لیپوساکشن قرار داد و ضرورت دارد که با جراح، مشاوره صورت بگیرد تا مزایا و مضرات آن سنجیده شود و عواقب جراحی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

مزوتراپی و جوان‌سازی پوست دست
سن افراد به‌خصوص خانم‌ها را معمولاً از روی دست آن‌ها می‌توان تخمین زد.  دست‌ها به دلیل وجود وتر‌ها و ماهیچه‌های خاص آن قابلیت کمتری برای انجام اعمال جراحی زیبایی دارد و به همین منظور برای رفع چین‌وچروک دست‌ها بیشتر از کرم‌ها و سپس لیزر استفاده می‌شود.  وقتی دستی فرسوده و پیر می‌شود، در اصل علاوه بر پوست، عروق هم فرسوده و نارسانا می‌شوند و برای همین به وسیله لیزر علاوه بر پوست، رگ‌ها هم درمان می‌شوند.  مزوتراپی هم می‌تواند در این جوان‌سازی‌ مفید باشد.

مشاهده تغییرات
معمولا از جلسه دوم دست نرم و روشن می‌شود اما از جلسه چهارم تغییرات مشهودترخواهد بود.