گیاه موثر بر سندرم پیش از قاعدگی

گیاه موثر بر سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی(PMS) که معمولا ۷ تا ۱۰ روز پیش از قاعدگی را در بر می گیرد ترکیبی از تغییرات آزار دهنده ی جسمی، روانی و رفتاری است و شدت آن معمولا به حدی است که با فعالیت های معمول یا ارتباطات اجتماعی فرد را مختل  می کند.
۷۰ تا ۹۰ درصد زنان در سنین بارداری، ۲۵ تا ۴۵ سالگی، این سندرم را تجربه می کنند.

علائم آن به سه دسته ی جسمی، روانی و رفتاری تقسیم می شود:

* علائم رفتاری شامل خستگی، گیجی، بی خوابی، تغییر در تمایلات جنسی و تغییر در اشتها است.* علائم روانی شامل تحریک پذیری، گریه کردن، عصبانیت، اضطراب، کاهش تمرکز، آشفتگی، احساس فراموشی، تنهایی و کاهش اعتماد به نفس می باشد.

* علائم جسمی شامل سردرد، تورم و درد سینه ها، کمر درد، شکم درد، نفخ،افزایش وزن، ادم اندام ها، احتباس آب، تهوع، درد عضلات و مفاصل می باشد.

 

علل مختلفی برای بروز این علائم مطرح می شود:

* کمبود های تغذیه ای مانند پیریدوکسین(ویتامین ب ۶)* کمبود پرو‍‍ژسترون

* عدم توازن هورمونی مانند اافزایش آلدسترون که موجب افزایش آب و سدیم در بدن می شود و یا افزایش بیش از حد پرولاکتین.

به طور سنتی و علمی تاثیر موثر عصاره ی گیاه پنج انگشت در سندرم پیش از قاعدگی بررسی شده است
درمان گیاهی:

علاوه بر توصیه های تغذیه ای که پیش از این در سایت مطالعه کرده اید، توصیه های خوراکی جدیدی از جمله مصرف گیاهان دارویی پیشنهاد می شود. یکی از این گیاهان، گیاهی به نام ” پنج انگشت ” با اسم علمی ” ویتکس آگنوس کاستوس” است که به طور خلاصه به آن ” ویتکس ” می گویند. این گیاه که درخت عفیف و فلفل صومعه نیز نامیده می شود، گیاه بومی مدیترانه نزدیک اروپا و آسیای مرکزی است. به طور سنتی و علمی تاثیر موثر عصاره ی گیاه پنج انگشت در سندرم پیش از قاعدگی بررسی شده است و مصرف آن در نیمه ی دوم دوره ی چرخه ی ماهانه هر روز صبح به میزان ۱۰ قطره در آب پیشنهاد می شود.فراموش نکنید که مصرف منابع طبیعی ویتامین های گروه ب و یا مکمل آن ها همچنان با مصرف این گیاه پا برجاست!

 

از دیگر گیاهان موثر در این بیماری می توان موارد زیر را نام برد:

* پای شیر(Alchemilla Vulgaris)* گل مغربی(Oenothera biennis): بر اساس مطالعات انجام شده با مصرف روغن گیاه گل مغربی، مشکلات قبل از قاعدگی کاهش می یابد. اگر چه بعضی آزمایش ها نشان می دهند مصرف در بعضی افراد بی اثر بوده است، ولی مجموع تحقیقات تأثیر این ماده را تأیید می کنند.

* گل صدتومانی

 

از آثار گیاهان فوق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* منظم کننده ی قاعدگی* کاهش التهاب و حساسیت سینه ها

* متعادل کننده ی کار کبد

* متعادل کردن کارکرد هورمونی