داشتن پوستی سالم با رایحه درمانی

صورت انسان مانند کتابی می‌ماند که داستانی در خود دارد. با رواج محصولات آرایشی و بهداشتی و جراحی‌های زیبایی برخی افراد به‌دنبال آن هستند که برخی از صفحات این داستان را پاک کنند و آن‌را با تغییراتی که در صورت خود می‌دهند، بازنویسی کنند. هیچ‌کس دوست ندارد که سنش بالا برود و پیر شود. به‌یاد داشته باشید که راه‌های طبیعی برای داشتن پوستی شاداب و سالن وجود دارد که برخلاف محصولات آرایشی هیچ آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند.

روغن‌های گیاهی و معطر که در رایحه‌درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عصاره غلیظی هستند که از تقطیر گیاهان معطر (گل‌ها، ریشه‌ها، برگ‌ها و پوسته درختان) تهیه می‌گردند؛ این روغن‌ها در طول قرن‌های متمادی به سبب دارا بودن خواص درمانی، مورد استفاده قرار داشته‌اند. از لحاظ تاریخی، این روغن‌ها توسط فراعنه مصر برای مقاصد درمانی و زیباسازی مصرف می‌شدند.

برخلاف محصولات آرایش و بهداشتی صنعتی، این روغن‌ها به‌راحتی به تمام لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کنند. این روغن‌ها روی پوست باقی نمی‌مانند؛ با نفوذ به‌داخل محفظه‌های پوست، فرایند احیا و بازتولید سلول‌های پوستی را فعال می‌سازند (که این امر سال‌خوردگی پوست را به تعویق می‌اندازد).  طبق نوشته‌های والری آن وروود (Valerie Ann Worwood) در کتاب ذهنی معطر (Fragrant Mind)، « یکی از بهترین و موثرترین راه‌های انتقال این روغن‌ها به داخل بدن، جذب پوستی است.»

این روغن‌ها نه تنها در لایه‌های پوست نفوذ می‌کنند بلکه به‌داخل بدن راه می‌یابند؛ این دلیل محکمی است برای این‌که روغن‌هایی با کیفیت و مطمئن استفاده کنید. بنابر گفته ویکتوریا ادواردز (Victoria Edwards) نویسنده کتاب آموزش رایحه‌درمانی (Storey Books; 1999)، «زمانی‌که روغن‌های معطر به‌صورت موضعی روی پوست مالیده شود، ۵ تا ۲۰دقیقه طول می‌کشد تا به جریان گردش خون راه پیدا کنند، به‌درون ریه‌ها برده شده و در تنفس فرد استشمام می‌شوند. با گردش روغن‌های معطر در بدن، تمام ارگان‌ها و سیستم‌های بدن از فواید و خواص درمانی این روغن‌ها بهره‌مند می‌گردند.»

روغن‌های اساسی (معطر) مانند کندر، گل آفتابی، شببو و دانه هویج خواص شادابی و جوان‌سازی بسیار قوی دارند. نعناع، گل آفتابی، درخت سرو و رازیانه خاصیت سرزنده و شاداب سازی دارند. بسیاری از آن‌ها حاوی میزان بالایی آنتی‌اکسیدان هستند که با اثرات منفی قرارگیری طولانی در معرض نور خورشید (هویج) نیز استرس و آلودگی (مرزنجوش شیرین) جلوگیری می‌کنند.

روغن‌هایی که از عصاره گیاهان خانواده آفتابین نظیر لیمو، پرتقال و گریپ‌فروت گرفته می‌شوند لایه‌بردارهای طبیعی هستند، که به آرامی لایه‌های مرده پوست که منجر به خشکی، زمختی و پیری پوست می‌شوند را بر می‌دارند. این لایه‌ی مرده پوست از نفوذ مواد موثر و مغذی به درون پوست جلوگیری می‌کنند. این روغن‌ها را می‌توان در هنگام شب، به‌عنوان کرم به‌کار برد یا آن‌ها را با محلول‌های (لوسیون) درمانی ترکیب کرد و برای مدت زمان طولانی‌تر (بیش از یک ماه) مصرف کرد. هم‌چنین می‌توان از آن‌ها به‌عنوان جایگزینی بی‌خطر و طبیعی برای پمادهای محبوب رفع جوش و زخم استفاده کرد.

ویکتوریا ادواردز توصیه می‌کند که روغن گل آفتابی بعد از پاک‌سازی پوست، برای سفت و محکم شدن پوست استفاده شود. « این روغن، پوست را تقویت می‌کند و اثرات باقی‌مانده از صابون را رفع می‌نماید، روزنه‌های پوست را می‌بندد سریعا اسید لازم جهت مراقبت از پوست را تنظیم می‌کند.»