موی اضافی همان موی زائد نیست!

موی اضافی همان موی زائد نیست!

برخی از موهای ناخواسته یا اضافی مانند موهای گوش و بینی می‌توانند جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز محیطی به داخل گوش و بینی را بگیرند، به همین دلیل، لیزر کردن و از بین بردن کامل آنها به ‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

«موهای بدن به ۳ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند؛ گروه اول، موهای تاثیرگذار بر زیبایی مانند موهای سر، ابرو و مژه‌ها هستند. گروه دوم، موهای ناخواسته یا اضافی‌اند و گروه سوم هم موهای زائد را در برمی‌گیرند. بیشتر مردم ما، تفاوتی بین موهای زائد و اضافی قائل نمی‌شوند و به ‌همین دلیل هم به دنبال یافتن راه مناسب درمانی برای رفع موهای زائد خود نمی‌روند.» اینها، بخشی از گفته‌های دکتر داوودی، متخصص پوست و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌ا… درباره موهای زائد بود که باب گفت‌وگوی این مطلب را باز کرد.

تفاوت بین موهای زائد و ناخواسته چیست؟
موهای ناخواسته یا اضافی به آن گروه از موهایی گفته می‌شود که به ‌صورت ناخواسته در بدن همه افراد با تعداد و تراکم مختلف وجود دارد. این موها، شامل موهای زیر بغل، دست، پا، شکم، کمر و ناحیه تناسلی می‌شوند. این در حالی است که موهای زائد به موهایی در بدن خانم‌ها گفته‌ می‌شود که به ‌صورت غیرمعمول و در جای غیرمعمول به وجود می‌آیند. چنین موهایی، بیشتر در قسمت‌هایی مانند اطراف هاله سینه، چانه و گونه خانم‌ها رشد می‌کنند.

آیا حذف دائمی موهای زائد، ممکن و بدون مشکل است؟
موهای زائد، همان‌طور که از نام آنها پیداست، زائد هستند و باید از بین بروند اما راه از بین بردن این موها برخلاف تبلیغاتی که در مورد آنها صورت می‌گیرد، استفاده از لیزر نیست. در واقع، ما ابتدا باید دلایل ایجاد موهای زائد مانند اختلال‌های هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک را بشناسیم تا بتوانیم با درمان آنها موهای زائد را از بین ببریم. اگر موهای زائد بدون شناسایی دلیل ابتلا به آنها لیزر شوند یا با روش‌های دیگری مانند الکترولیز از بین بروند، دوباره رشد خواهند کرد و از بین بردن دائمی آنها بدون رفع مشکل اولیه بروزشان به ‌هیچ عنوان ممکن و میسر نخواهد بود.

کمی هم درباره موهای ناخواسته و دلیل ایجاد آنها برایمان می‌گویید؟
موهای ناخواسته یا اضافی در بدن همه افراد وجود و میزان یا پراکندگی آنها تا حد زیادی به نژاد افراد بستگی دارد. مثلا میزان و تراکم موهای ناخواسته در بدن افراد غرب آسیا مانند ما ایرانی‌ها، پاکستانی‌ها، هندی‌ها، عرب‌ها و حتی ترکیه‌ای‌ها، بیشتر از مردمان اروپایی یا بومی‌های آسیای شرق و جنوب شرق است. این مساله، کاملا ژنتیکی و هورمونی است و راه فراری هم از آن وجود ندارد. از این رو، ما در قیاس با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها،‌ پرمو و در مقایسه با مردم غرب آسیا، افرادی با تراکم موی معمولی به حساب می‌آییم.

آیا عملکردی هم برای موهای ناخواسته در بدن وجود دارد یا ما می‌توانیم آنها را هم بدون دغدغه و مانند موهای زائد کاملا از بین ببریم؟
برخی از موهای ناخواسته مانند موهای گوش و بینی می‌توانند جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز محیطی به داخل گوش و بینی را بگیرند. به همین دلیل، لیزر کردن و از بین بردن کامل آنها که این روزها هم بسیار رواج پیدا کرده، به ‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بهتر است موهای این قسمت‌ها به ‌جای از بین رفتن، فقط به ‌صورت دوره‌ای کوتاه شوند. موهای ناخواسته سایر قسمت‌های بدن مانند ناحیه تناسلی، زیر بغل، کمر و کشاله ران هم می‌توانند تا حدودی جلوی راه افتادن قطره‌های عرق روی سطح پوست را بگیرند و حس عرق‌کردن را کمتر برای فرد به ‌وجود بیاورند. در واقع،‌ افرادی که موهای بدن به‌خصوص قسمت‌هایی که تراکم موی بیشتری دارند را کاملا با لیزر یا اپیلاسیون از بین می‌برند، بیشتر دچار رطوبت پوست ناشی از تعریق می‌شوند. ضمن اینکه از بین بردن کامل موهای قسمت‌هایی از بدن مانند موهای بین باسن هم باعث افزایش ایجاد اصطکاک در این قسمت پوست، تعریق و عرق‌سوز شدن آن می‌شود. با این حساب، می‌توان گفت که عملکرد موهای ناخواسته در بدن به ‌قدری نیست که روی فیزیولوژی طبیعی پوست تاثیر چندانی بگذارد و اگر فردی با افزایش تعریق و رطوبت پس از حذف این موها مشکلی نداشته باشد، می‌تواند آنها را کاملا از بین ببرد.

برخی از افراد بر این باورند که موهای ناخواسته، مخصوصا در ناحیه زیر بغل و ناحیه تناسلی، باعث خروج مواد سمی از بدن می‌شوند و حذف آنها، این عملکرد مهم را از بین می‌برد. نظر شما در این مورد چیست؟
در کنار موهای بدن، غدد عرقی وجود دارند که مواد زائد به ‌هیچ عنوان از این غدد عرق ترشح نمی‌شوند. بهتر است بدانید که ریشه این باور از آنجا شروع شد که برخی از افراد شنیدند که مواد مسموم‌کننده در دانه‌های عرق افرادی که دچار مسمومیت شده‌اند وجود خواهد داشت، اما این افراد نمی‌دانند که اگر فردی مسموم بشود، ترکیب‌های سمی در تمام سلول‌های بدن او قابل‌مشاهده است و نه فقط در غدد عرق کنار موها به ‌عبارت ساده‌تر، غدد عرق کنار موها، به ‌هیچ عنوان مسوولیت دفع سموم از بدن را ندارند و حذف کامل موها، باعث پیشگیری از دفع سموم بدن نخواهد شد.

چرا و چگونه ذائقه زیبایی تغییر می‌کند؟
اهمیت به ظاهر و تعیین ملاک‌های مختلف برای زیبایی به ذائقه و سلیقه جوامع برمی‌گردد. در دوران‌ها و جوامع مختلف، زیبایی‌های ظاهری معنا و مفهوم متفاوتی داشته‌اند. مثلا آنچه که مردمان آفریقا به‌عنوان زیبایی می‌پسندند را اغلب ما ایرانی‌ها اصلا زیبایی نمی‌دانیم. زنان برخی از قسمت‌های آفریقا برای کسب زیبایی بیشتر، اشیای مختلفی مانند نعلبکی را به لب پایینی خود می‌بندند تا لب آنها آویزان‌تر و زیباتر به نظر برسد. بحث در مورد تغییر ذائقه مردم نسبت به زیبایی با نگاهی گذرا به عکس‌های تاریخی، کاملا ملموس است. اگر این روزها نگاهی به عکس خانم‌های ۱۰۰ سال پیش بیندازیم، می‌بینیم که آنها دارای صورت‌هایی پرمو بودند و این پرمویی، نه‌تنها بد نبود، بلکه قابل پسند اجتماع هم واقع می‌شد. مردان نیز با دیدن اینکه بیشتر زنان، حتی زنان متمول جامعه و زنان دربار، دارای دست‌ها و صورت‌های پرمویی هستند، این موها را نه‌تنها ترکیبی اضافی نمی‌دیدند، بلکه از آنها به‌عنوان نمادی برای زیبایی و وقار زن‌ها یاد می‌کردند. اما این روزها، سلیقه‌های زیبایی‌شناسی ظاهری عوض شده و زنان و مردان امروزی، نمادها و نشانه‌های زیبایی را از فرهنگ‌ها و اقوام دیگر هم قرض می‌گیرند و می‌آموزند. در زمان‌های گذشته، ارتباط مردم با جهان غرب و سرزمین‌های دیگر، بسیار محدود بود و آنها مقایسه‌ای از نظر زیبایی و سبک زندگی بین خودشان و مردمان کشورهای پیشرفته‌تر انجام نمی‌دادند. این در حالی است که پیشرفت علم و تکنولوژی با افزایش ارتباط با جهان غرب همراه بود و بسیاری از مردم، با آشنا شدن با سبک زندگی و الگوهای زیبایی غربی، به پیروی از آنها پرداختند. در حال حاضر، آن وجه غالبی از زیبایی ظاهری که در انواع ویدیوها یا فیلم‌های سینمایی غربی به ما نمایش داده می‌شوند، افرادی با بدن‌های صاف و بدون مو هستند و به ‌هیچ وجه ما در فرهنگ فیلم‌سازی غربی، زنان یا مردانی با بدن‌های پرمو را نمی‌بینیم. همین مساله، باعث تغییر تدریجی ذائقه و سلیقه زیبایی در زنان جامعه ما نیز شده است. از سوی دیگر، زنان ما در گذشته‌های دور حق انتخاب چندانی نداشتند و شاید تنها یک فرهنگ از نظر زیبایی وجود داشت و زنان هم باید از آن تبعیت می‌کردند. مثلا پرمو بودن بدن زنان مانند چاق بودن آنها، ارزش بود. چاقی زنان، نشان‌دهنده شرایط بهتر مالی و خانوادگی آنها بود و معمولا زنان لاغر، جزو اقشار کم‌درآمد جامعه محسوب می‌شدند. در زمان‌های گذشته، فقط یک نوع زیبایی در فرهنگ ایرانی تعریف شده بود این در حالی است که این روزها، انواع لوازم و امکانات کافی، متنوع و لازم برای از بین بردن موهای بدن و تعیین نوع زیبایی وجود دارد و خانم‌ها، دیگر اجباری به استفاده از یک فرهنگ واحد در این زمینه ندارند.