پرهیز بیماران قلبی از بهار نارنج

پرهیز بیماران قلبی از بهار نارنج

عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می‌شود و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد پرهیز کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می‌شود و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد پرهیز کنند.

حسین صادقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به این که جمع آوری گلبرگ‌های نارنج در فصل بهار و پاییز امکان پذیر است، گفت: از گلبرگ‌های این گیاه روغن پتیک گرین و برگامو استخراج شده که اغلب در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود و از گران‌ترین عطرهای دنیا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: به طور وسیع در کشورهای الجزایر، مراکش، تونس، ایتالیا از گل‌های درخت نارنج برای صنعت عطرسازی استفاده می‌کنند.

صادقی یادآور شد: در کشور ما از گل‌های درخت نارنج اغلب در معطر کردنچای و یا در پختنی‌ها از جمله شله زرد استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این که بهار نارنج در روزهای آفتابی دارای بیشترین مقدار روغن است، افزود: در روزهای ابری و بارانی مقدار روغن استخراج شده از این گلبرگ‌ها بسیار کم است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه صبح‌ها بهترین زمان جمع آوری بهار نارنج است، گفت: بهار نارنج باید در مکانی مناسب، دمای ۵۰ درجه و به دور از نور آفتاب خشک شود تا عطر خود را از دست ندهد.

استفاده از بهار نارنج برای اشتها، بهتر شدن هضم غذا، کاهش وزن و جلوگیری از آلودگی‌های قارچی در طب چینی اشاره شده است
صادقی با اعلام این که استفاده از بهار نارنج در مازندران بازار وسیعی دارد، افزود: می‌توان صدها هکتار از باغات را به این امر اختصاص داد و به عنوان کارآفرینی از آن استفاده شود که این امر کاملاً اقتصادی و قابل رقابت است.

وی یادآور شد: عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می‌شود و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد پرهیز کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: زنان باردار نیز از استفاده بیش از اندازه عصاره بهار نارنج خودداری کرده و بی محابا آن را مصرف نکنند.

صادقی استفاده از بهار نارنج را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از بهار نارنج برای اشتها، بهتر شدن هضم غذا، کاهش وزن و جلوگیری از آلودگی‌های قارچی در طب چینی اشاره شده است.