۱۰ خاصیت دارویی زنیان

۱۰ خاصیت دارویی زنیان

تمامی بخش‌های گیاه زنیان بسیار معطر است این گیاه دارای خواص دارویی زیادی است. از دانه های آن برای درمان سریع و آنی دل درد استفاده می‌شود. از دانه، روغن، گل‌ها و عصاره این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بهره برده می‌شود. زنیان، از داروهای قوی برای کشتن کرم‌های موجود در بدن به شمار می‌رود. این گیاه برای تسکین گوش‌درد، دندان‌درد، آنفولانزا، مشکلات قلبی، آرتریت، گرفتگی مجرای بینی و کاهش نیاز جنسی نیز بسیار مفید است.

۱. درمانی سریع برای دل‌درد
این گیاه خواص الکی ملایمی دارد؛ به همین دلیل در درمان سریع دل‌درد موثر است. مصرف زنیان به همراه مقدار کمی نمک و آب‌گرم برای رفع مشکلات گوارشی و دل‌درد بسیار مفید است.  توصیه می‌شود که افراد مبتلا به سوء هاضمه یا بی‌اشتهایی یک قاشق چای‌خوری دانه زنیان را همراه غذا مصرف کنند.

۲. سرماخوردگی
برای درمان سرماخوردگی‌های مزمن توصیه می‌شود که دانه بوداده زنیان، به میزان ۲ گرم در ۱۵ تا ۲۰ روز استفاده شود. استنشاق دانه‌های آسیاب شده زنیان هم برای بهبود سردرد، میگرن و سرفه و سرماخوردگی موثر است. جویدن دانه‌های زنیان به همراه آب ولرم نیز برای درمان سرفه بسیار مفید است.

۳. آسم
استنشاق دود زنیان نای و ریه‌ها را باز می‌کند و مجرای تنفسی را پاک‌سازی می‌کند. افراد مبتلا به آسم یا بیماریهای تنفسی از جمله کرونا باید دوبار در روز به میزان یک قاشق چای‌خوری از مخلوط زنیان و شکر زرد مصرف کنند.

۴. دیابت
مصرف یک قاشق چای‌خوری دانه زنیان همراه ۴ قاشق چای‌خوری عصاره برگ بکرایی سه بار در روز، به رفع مشکل تکرر ادار ناشی از دیابت کمک شایانی می‌کند.

۵.رهایی از اعتیاد به الکل
برای رهایی از اعتیاد الکلی، ۳۰ میلی‌گرم عصاره زنیان را باید هر شب به مدت ۵۰ روز مصرف کرد.

۶. وبا
این گیاه قادر است تا تاثیرات میکروبی کرم‌ها و مشکلات عفونی روده‌ها را به کم‌ترین حد ممکن برساند؛ به همین دلیل برای مبتلایان به وبا داروی مناسبی است.

۷. سنگ کلیه
مصرف مخلوط دانه‌های زنیان، سرکه و عسل به مدت۱۰ روز، به حل شدن سنگ کلیه و دفع آن توسط ادرار کمک می‌کند.

۸. کاهش وزن
زنیان اشتها را تحریک می‌کند و ترکبیاتی ملین دارد و دفع مواد درون روده سرعت می‌بخشد و بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند. مصرف منظم زنیان می‌تواند تا حدودی برای رفع چاقی مزمن هم مفید باشد.

۹. کاهش نفخ
زنیان یکی از بهترین گیاهان در درمان نفخ و گاز شکم و سوء هاضمه است. عصاره این گیاه به رفع مشکلات ذکر شده کمک می‌کند و اشتها را نیز افزایش می‌دهد.

۱۰. اسیدیته شدن معده
دانه‌های زنیان خواص ضد اسیدی دارند. به افرادی که از اسید بالای معده رنج می‌برند توصیه می‌شود که همراه صبحانه یا بعد از وعده‌های غذایی، زنیان را به همراه آب ولرم و کمی نمک مصرف کنند. انجام این کار به مدت ا تا ۱۵ روز، تاثیرات مثبت چشم‌گیری در کاهش اسید معده دارد.